Taiyo Yuden BK1608HS470-TV
BK1608HS470-TV picture photo
Mfg. Part Number
BK1608HS470-TV
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE BEAD 47 OHM 0603
Datasheet Download
BK1608HS470-TV.pdf
Availability of BK1608HS470-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1608HS470-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1608HS470-TV
Internal Part NumberEIS-BK1608HS470-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesAutomotive, AEC-Q200, BK
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency47 Ohm @ 100MHz
Current Rating900mA
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Filter Type-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1608HS470-TV
Related LinksBK1608H, BK1608HS470-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BK1608HS470-TV Details Description
Related parts for BK1608HS470-TV
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 210MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 8POS datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 250VDC datasheet.pdf