Taiyo Yuden BK1608HW241-TV
BK1608HW241-TV picture photo
Mfg. Part Number
BK1608HW241-TV
Brief Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0603
Datasheet Download
BK1608HW241-TV.pdf
Availability of BK1608HW241-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1608HW241-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1608HW241-TV
Internal Part NumberEIS-BK1608HW241-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesAutomotive, AEC-Q200, BK
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency240 Ohm @ 100MHz
Current Rating450mA
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Filter Type-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1608HW241-TV
Related LinksBK1608H, BK1608HW241-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BK1608HW241-TV Details Description
Related parts for BK1608HW241-TV
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.8MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf