Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK8/ABC-18BX-R
BK8/ABC-18BX-R picture photo
Mfg. Part Number
BK8/ABC-18BX-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 18A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK8/ABC-18BX-R.pdf
Availability of BK8/ABC-18BX-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK8/ABC-18BX-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK8/ABC-18BX-R
Internal Part NumberEIS-BK8/ABC-18BX-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesABC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating18A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t400
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.00465 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK8/ABC-18BX-R
Related LinksBK8/ABC, BK8/ABC-18BX-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK8/ABC-18BX-R Details Description
Related parts for BK8/ABC-18BX-R
DIODE MODULE 400V 100A ISOTOP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X128 WH TRANSM datasheet.pdf
BLOCK SPRING MOUNT FOR M8 PROX datasheet.pdf
SWITCH DOOR ROD SPDT 15A QC 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf