Vishay/Dale CRCW12183R40FKEK
CRCW12183R40FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12183R40FKEK
Brief Description
RES SMD 3.4 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12183R40FKEK.pdf
Availability of CRCW12183R40FKEK
QUANTITY
CRCW12183R40FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12183R40FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12183R40FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12183R40FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12183R40FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12183R40FKEK Details Description
Related parts for CRCW12183R40FKEK
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 455K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf