General Cable C1318.21.03
C1318.21.03 picture photo
Mfg. Part Number
C1318.21.03
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
TEST LEAD 18AWG 10KV RED 1000'
Datasheet Download
C1318.21.03.pdf
Availability of C1318.21.03
QUANTITY
C1318.21.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1318.21.03
Internal Part NumberEIS-C1318.21.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series1318
Cable TypeTest Lead
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand65/36
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialRubber
Jacket (Insulation) Diameter0.230" (5.84mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.088" (2.24mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage10kV
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Jacket ColorRed
RatingsASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1318.21.03
Related LinksC1318, C1318.21.03 Datasheet, General Cable Distributor
C1318.21.03 Details Description
Related parts for C1318.21.03
DUAL BINDING POSTS RAISED BASE datasheet.pdf
IC IRDA PROTOCOL CONTRLR 18-SOIC datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 1.5MM 8POS datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A SOCKET 10M datasheet.pdf
CBL 8POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIPER06 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf