ITT Cannon, LLC BKAD2-313-40040-F0
BKAD2-313-40040-F0 picture photo
Mfg. Part Number
BKAD2-313-40040-F0
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - ARINC
Brief Description
RACK AND PANEL RCPT 313POS
Datasheet Download
BKAD2-313-40040-F0.pdf
Availability of BKAD2-313-40040-F0
QUANTITY
BKAD2-313-40040-F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BKAD2-313-40040-F0
Internal Part NumberEIS-BKAD2-313-40040-F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - ARINC
Series600 BKA
PackagingBulk
Shell StyleReceptacle - Shell
ClassNon-Environmental
Class CodeD
Shell Size2
Cavity A150
Cavity B150
Cavity C13W2
Cavity D-
Cavity E-
Cavity F-
SealedUn-Sealed
Shell PlatingChromate
Termination-
FeaturesRear Release
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BKAD2-313-40040-F0
Related LinksBKAD2-313, BKAD2-313-40040-F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
BKAD2-313-40040-F0 Details Description
Related parts for BKAD2-313-40040-F0
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE WHITE/YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT EVAL CAPSENSE CSA datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf