ITT Cannon, LLC BKAD2-40030001
BKAD2-40030001 picture photo
Mfg. Part Number
BKAD2-40030001
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - ARINC
Brief Description
RACK AND PANEL PLUG 400POS
Datasheet Download
BKAD2-40030001.pdf
Availability of BKAD2-40030001
QUANTITY
BKAD2-40030001 Order Process
Ship out your order
Specifications of BKAD2-40030001
Internal Part NumberEIS-BKAD2-40030001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - ARINC
Series600 BKA
PackagingBulk
Shell StylePlug
ClassNon-Environmental
Class CodeD
Shell Size2
Cavity A150
Cavity B150
Cavity C100
Cavity D-
Cavity E-
Cavity F-
SealedUn-Sealed
Shell PlatingChromate
TerminationCrimp
FeaturesRear Release
Note-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BKAD2-40030001
Related LinksBKAD2-4, BKAD2-40030001 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
BKAD2-40030001 Details Description
Related parts for BKAD2-40030001
BATTERY PACK 3.6V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 14.1MM datasheet.pdf
EVAL BOARD XMEGAA3U RF233 ZIGBIT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
GT 24 GASKET REAR MOUNT datasheet.pdf
47UF 10V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf