ITT Cannon, LLC BKAD3-713-40001
BKAD3-713-40001 picture photo
Mfg. Part Number
BKAD3-713-40001
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - ARINC
Brief Description
RACK AND PANEL PLUG 713POS
Datasheet Download
BKAD3-713-40001.pdf
Availability of BKAD3-713-40001
QUANTITY
BKAD3-713-40001 Order Process
Ship out your order
Specifications of BKAD3-713-40001
Internal Part NumberEIS-BKAD3-713-40001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - ARINC
Series600 BKA
PackagingBulk
Shell StyleReceptacle
ClassNon-Environmental
Class CodeD
Shell Size3
Cavity A150
Cavity B150
Cavity C100
Cavity D150
Cavity E150
Cavity F13W2
SealedUn-Sealed
Shell PlatingChromate
TerminationCrimp
FeaturesRear Release
Note-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BKAD3-713-40001
Related LinksBKAD3-7, BKAD3-713-40001 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
BKAD3-713-40001 Details Description
Related parts for BKAD3-713-40001
CONN RCPT .100" 32POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 3500UF 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250VAC NP0 1808 datasheet.pdf
Z-PACK HS3 HDR ASY 10R 50P datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CABLE MAPPER & TONER FOR COAX & datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND LIGHT RED 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf