Ampleon USA Inc. BLF10H6600PU
BLF10H6600PU picture photo
Mfg. Part Number
BLF10H6600PU
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
MOSF RF DL 110V 8.5A LDMOS
Datasheet Download
BLF10H6600PU.pdf
Availability of BLF10H6600PU
QUANTITY
BLF10H6600PU Order Process
Ship out your order
Specifications of BLF10H6600PU
Internal Part NumberEIS-BLF10H6600PU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingBulk
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency400MHz ~ 1GHz
Gain20.8dB
Voltage - Test50V
Current Rating8.5A
Noise Figure-
Current - Test1.3A
Power - Output250W
Voltage - Rated110V
Package / CaseSOT539A
Supplier Device PackageSOT539A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BLF10H6600PU
Related LinksBLF10H, BLF10H6600PU Datasheet, Ampleon USA Inc. Distributor
BLF10H6600PU Details Description
Related parts for BLF10H6600PU
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 210POS .050" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB SW HISIDE SGL 1.5A SOT25 datasheet.pdf