Hirose Electric Co Ltd BM10JC-10DP-0.4V(53)
BM10JC-10DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM10JC-10DP-0.4V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
BM10JC-10DP-0.4V(53).pdf
Availability of BM10JC-10DP-0.4V(53)
QUANTITY
BM10JC-10DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM10JC-10DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM10JC-10DP-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Connectors for the Smart House - Hirose
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBM10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.025" (0.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM10JC-10DP-0.4V(53)
Related LinksBM10JC-10D, BM10JC-10DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM10JC-10DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM10JC-10DP-0.4V(53)
SCR DBL 2SCR 1600V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CABLE SMA-RA/SMA-RA 24" RG-316DS datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 16SO datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.11A SOT89-5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
INDICATOR 110V 22MM PROM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 98MA 4.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 14POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 6MM datasheet.pdf