Hirose Electric Co Ltd BM10JC-60DP-0.4V(53)
BM10JC-60DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM10JC-60DP-0.4V(53)
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
BM10JC-60DP-0.4V(53).pdf
Availability of BM10JC-60DP-0.4V(53)
QUANTITY
BM10JC-60DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM10JC-60DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM10JC-60DP-0.4V(53)
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.025" (0.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM10JC-60DP-0.4V(53)
Related LinksBM10JC-60D, BM10JC-60DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM10JC-60DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM10JC-60DP-0.4V(53)
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
IC DIVIDER DIV X4 DIFF 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.604 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf