JST Sales America Inc. BM20B-SRDS-G-TF
BM20B-SRDS-G-TF picture photo
Mfg. Part Number
BM20B-SRDS-G-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER SHD 20POS TOP 1MM
Datasheet Download
BM20B-SRDS-G-TF.pdf
Availability of BM20B-SRDS-G-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BM20B-SRDS-G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of BM20B-SRDS-G-TF
Internal Part NumberEIS-BM20B-SRDS-G-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSHD Connectors
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSHD
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM20B-SRDS-G-TF
Related LinksBM20B-S, BM20B-SRDS-G-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
BM20B-SRDS-G-TF Details Description
Related parts for BM20B-SRDS-G-TF
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf