Vishay/Dale NTHS0805N02N1002KG
NTHS0805N02N1002KG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N02N1002KG
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N02N1002KG.pdf
Availability of NTHS0805N02N1002KG
QUANTITY
NTHS0805N02N1002KG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N02N1002KG
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N02N1002KG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N02N1002KG
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N02N1002KG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N02N1002KG Details Description
Related parts for NTHS0805N02N1002KG
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 0.556 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf