JST Sales America Inc. BM40B-SRDS-G-TF
BM40B-SRDS-G-TF picture photo
Mfg. Part Number
BM40B-SRDS-G-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER SHD 40POS TOP 1MM
Datasheet Download
BM40B-SRDS-G-TF.pdf
Availability of BM40B-SRDS-G-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BM40B-SRDS-G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of BM40B-SRDS-G-TF
Internal Part NumberEIS-BM40B-SRDS-G-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSHD
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM40B-SRDS-G-TF
Related LinksBM40B-S, BM40B-SRDS-G-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
BM40B-SRDS-G-TF Details Description
Related parts for BM40B-SRDS-G-TF
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FOUR PWR SUPP MONITOR 16MSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX +5V RS-232 SOIC datasheet.pdf
RES 29.88K OHM 1/2W .001% AXIAL datasheet.pdf