NMB Technologies Corp. BM5125-01W-B30-L00
BM5125-01W-B30-L00 picture photo
Mfg. Part Number
BM5125-01W-B30-L00
Brief Description
FAN BLOWER 51X25MM 5VDC WIRE
Datasheet Download
BM5125-01W-B30-L00.pdf
Availability of BM5125-01W-B30-L00
QUANTITY
BM5125-01W-B30-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BM5125-01W-B30-L00
Internal Part NumberEIS-BM5125-01W-B30-L00
RoHS InformationBM5125-01W-B30-L00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package180
SeriesBM
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 51mm L x 51mm H x 25mm W
Air Flow3.5 CFM (0.099m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Features-
Noise27 dB
Power (Watts)0.72W
RPM2500 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM5125-01W-B30-L00
Related LinksBM5125-01, BM5125-01W-B30-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BM5125-01W-B30-L00 Details Description
Related parts for BM5125-01W-B30-L00
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 2CH 130MSPS 48TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PROTECTION COVER datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
COLLET 7.2MM DIA BLACK PSU datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf