AVX Corporation BN074I0333K--
BN074I0333K-- picture photo
Mfg. Part Number
BN074I0333K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BN074I0333K--.pdf
Availability of BN074I0333K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BN074I0333K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BN074I0333K--
Internal Part NumberEIS-BN074I0333K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBN
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.398" L x 0.205" W (10.10mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN074I0333K--
Related LinksBN074I, BN074I0333K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN074I0333K-- Details Description
Related parts for BN074I0333K--
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 0.05A SSMINI-3 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf