AVX Corporation BN104I0223K--
BN104I0223K-- picture photo
Mfg. Part Number
BN104I0223K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BN104I0223K--.pdf
Availability of BN104I0223K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BN104I0223K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BN104I0223K--
Internal Part NumberEIS-BN104I0223K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBN
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.165" W (12.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.362" (9.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN104I0223K--
Related LinksBN104I, BN104I0223K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN104I0223K-- Details Description
Related parts for BN104I0223K--
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4A SOT89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 294 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf