B B Battery BP26-12-B1
BP26-12-B1 picture photo
Mfg. Part Number
BP26-12-B1
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 26AH
Datasheet Download
BP26-12-B1.pdf
Availability of BP26-12-B1
QUANTITY
BP26-12-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP26-12-B1
Internal Part NumberEIS-BP26-12-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Standard Package2
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesBP
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity26Ah
Size / Dimension6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)
Termination StyleNut and Bolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP26-12-B1
Related LinksBP26-, BP26-12-B1 Datasheet, B B Battery Distributor
BP26-12-B1 Details Description
Related parts for BP26-12-B1
SOCKET MINIATURE SPRING datasheet.pdf
LCD 8 DIGIT .5" TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 118.3DEG C NC datasheet.pdf
LED OPTIMAL IV STAR RED datasheet.pdf
FUSE 25A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf