B B Battery BP26-12-B1
BP26-12-B1 picture photo
Mfg. Part Number
BP26-12-B1
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 26AH
Datasheet Download
BP26-12-B1.pdf
Availability of BP26-12-B1
QUANTITY
BP26-12-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP26-12-B1
Internal Part NumberEIS-BP26-12-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Standard Package2
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesBP
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity26Ah
Size / Dimension6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)
Termination StyleNut and Bolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP26-12-B1
Related LinksBP26-, BP26-12-B1 Datasheet, B B Battery Distributor
BP26-12-B1 Details Description
Related parts for BP26-12-B1
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2413 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES .56 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 25POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 25MM datasheet.pdf
SFP+ CABLE ASSY datasheet.pdf
REC MINI 12 WIRE 24" LEADS LOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf