B B Battery BP40-12-B2
BP40-12-B2 picture photo
Mfg. Part Number
BP40-12-B2
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 40AH
Datasheet Download
BP40-12-B2.pdf
Availability of BP40-12-B2
QUANTITY
BP40-12-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP40-12-B2
Internal Part NumberEIS-BP40-12-B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Featured ProductValve Regulated Lead-Acid Rechargeable Battery
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesBP
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity40Ah
Size / Dimension7.81" L x 6.56" W x 6.79" H (198.5mm x 166.5mm x 172.5mm)
Termination StyleNut and Bolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP40-12-B2
Related LinksBP40-, BP40-12-B2 Datasheet, B B Battery Distributor
BP40-12-B2 Details Description
Related parts for BP40-12-B2
CONN HEADER 13POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE PERFORM EMI 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-150 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf