Rohm Semiconductor BP5041A15
BP5041A15 picture photo
Mfg. Part Number
BP5041A15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
IC AC/DC CONV 15V 80MA SIP10
Datasheet Download
BP5041A15.pdf
Availability of BP5041A15
QUANTITY
BP5041A15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5041A15
Internal Part NumberEIS-BP5041A15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesBP5041
Number of Outputs1
Voltage - Input160 ~ 276 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)80mA
Power (Watts)1W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Efficiency64%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.28" L x 0.45" W x 0.76" H (32.5mm x 11.5mm x 19.3mm)
Power (Watts) - Max1W
Line Regulation50mV
Load Regulation50mV
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5041A15
Related LinksBP50, BP5041A15 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5041A15 Details Description
Related parts for BP5041A15
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 5A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 6POS datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf