Rohm Semiconductor BP5234-33A
BP5234-33A picture photo
Mfg. Part Number
BP5234-33A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 4A 10SIP
Datasheet Download
BP5234-33A.pdf
Availability of BP5234-33A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BP5234-33A Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5234-33A
Internal Part NumberEIS-BP5234-33A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingBulk
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output4A
Frequency - Switching-
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-20°C ~ 55°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP (10 Leads)
Supplier Device Package11-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5234-33A
Related LinksBP523, BP5234-33A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5234-33A Details Description
Related parts for BP5234-33A
CONN TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS datasheet.pdf
IC CORE REG MULTIPHASE 40-QFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.1V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP DL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 12 POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK datasheet.pdf