C&K Components BPA10SBR
BPA10SBR picture photo
Mfg. Part Number
BPA10SBR
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP SIDE 10POS
Datasheet Download
BPA10SBR.pdf
Availability of BPA10SBR
QUANTITY
BPA10SBR Order Process
Ship out your order
Specifications of BPA10SBR
Internal Part NumberEIS-BPA10SBR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesBPA
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.274" (6.95mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length1.075" (27.31mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000 Cycles
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BPA10SBR
Related LinksBPA1, BPA10SBR Datasheet, C&K Components Distributor
BPA10SBR Details Description
Related parts for BPA10SBR
JUMPER-H1506TR/A3049W/H1506TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 15A datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 12.286K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
4P,RAST 2.5 TAB HEADER,EX- LOCKI datasheet.pdf
RES 665K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf