B B Battery BPL40-12-B2
BPL40-12-B2 picture photo
Mfg. Part Number
BPL40-12-B2
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 40AH
Datasheet Download
BPL40-12-B2.pdf
Availability of BPL40-12-B2
QUANTITY
BPL40-12-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BPL40-12-B2
Internal Part NumberEIS-BPL40-12-B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesBPL
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity40Ah
Size / Dimension7.81" L x 6.56" W x 6.79" H (198.5mm x 166.5mm x 172.5mm)
Termination StyleNut and Bolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BPL40-12-B2
Related LinksBPL40, BPL40-12-B2 Datasheet, B B Battery Distributor
BPL40-12-B2 Details Description
Related parts for BPL40-12-B2
BOX PLASTIC GRAY 8.66"L X 4.33"W datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X.5" datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100TQFP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 10DFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH HALL EFF 50MA 28V datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf