AVX Corporation BQ014D0562K
BQ014D0562K picture photo
Mfg. Part Number
BQ014D0562K
Brief Description
CAP FILM 5600PF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BQ014D0562K.pdf
Availability of BQ014D0562K
QUANTITY
BQ014D0562K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014D0562K
Internal Part NumberEIS-BQ014D0562K
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014D0562K
Related LinksBQ014, BQ014D0562K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014D0562K Details Description
Related parts for BQ014D0562K
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RF PREDISTORTER ADJ QFN datasheet.pdf
RES 249 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf