AVX Corporation BQ014D0823K
BQ014D0823K picture photo
Mfg. Part Number
BQ014D0823K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BQ014D0823K.pdf
Availability of BQ014D0823K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ014D0823K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014D0823K
Internal Part NumberEIS-BQ014D0823K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBQ
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014D0823K
Related LinksBQ014, BQ014D0823K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014D0823K Details Description
Related parts for BQ014D0823K
RES 750K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 23W TO272-4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 100POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf