Vishay/Dale RWR74S2R49FRB12
RWR74S2R49FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R49FRB12
Brief Description
RES 2.49 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R49FRB12.pdf
Availability of RWR74S2R49FRB12
QUANTITY
RWR74S2R49FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R49FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R49FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R49FRB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R49FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R49FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S2R49FRB12
CONN PLUG 15POS VERT SOLDER CUP datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 45A PQFN datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 12" datasheet.pdf
RES 215 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM TH datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf