AVX Corporation BQ014E0153K
BQ014E0153K picture photo
Mfg. Part Number
BQ014E0153K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BQ014E0153K.pdf
Availability of BQ014E0153K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ014E0153K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014E0153K
Internal Part NumberEIS-BQ014E0153K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBQ
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014E0153K
Related LinksBQ014, BQ014E0153K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014E0153K Details Description
Related parts for BQ014E0153K
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR 200PS R/A AU SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 100POS SMD datasheet.pdf
2565 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
AIRMAX VSE 3PAIR 6IMLA H datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf