AVX Corporation BQ014E0153K
BQ014E0153K picture photo
Mfg. Part Number
BQ014E0153K
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BQ014E0153K.pdf
Availability of BQ014E0153K
QUANTITY
BQ014E0153K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014E0153K
Internal Part NumberEIS-BQ014E0153K
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014E0153K
Related LinksBQ014, BQ014E0153K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014E0153K Details Description
Related parts for BQ014E0153K
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 580MA 422 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SC 3.81/06/180F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf