AVX Corporation BQ014E0562K
BQ014E0562K picture photo
Mfg. Part Number
BQ014E0562K
Brief Description
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BQ014E0562K.pdf
Availability of BQ014E0562K
QUANTITY
BQ014E0562K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014E0562K
Internal Part NumberEIS-BQ014E0562K
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014E0562K
Related LinksBQ014, BQ014E0562K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014E0562K Details Description
Related parts for BQ014E0562K
RES 470K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
JFET 2N-CH 25V 0.19W 6TSSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TQFN datasheet.pdf
KIT SAMPLE FSK 50OHM TX 434MHZ datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
10+10 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 484FBGA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 7MM datasheet.pdf