Texas Instruments BQ24031RHLR
BQ24031RHLR picture photo
Mfg. Part Number
BQ24031RHLR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN
Datasheet Download
BQ24031RHLR.pdf
Availability of BQ24031RHLR
QUANTITY
BQ24031RHLR Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ24031RHLR
Internal Part NumberEIS-BQ24031RHLR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBattery Management Part 1
Battery Management Part 2
Battery Management Part 3
Battery Management Part 4
Battery Management Part 5
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
SeriesbqTINY™ III
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4.35 V ~ 16 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-VQFN (3.5x4.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ24031RHLR
Related LinksBQ240, BQ24031RHLR Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ24031RHLR Details Description
Related parts for BQ24031RHLR
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.41M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AMPCTMTAMP-INHDR-VBLU7P datasheet.pdf
LED PMI GREEN 24V datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf