Texas Instruments BQ24188EVM-691
BQ24188EVM-691 picture photo
Mfg. Part Number
BQ24188EVM-691
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL BOARD FOR BQ24188
Datasheet Download
BQ24188EVM-691.pdf
Availability of BQ24188EVM-691
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ24188EVM-691 Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ24188EVM-691
Internal Part NumberEIS-BQ24188EVM-691
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposePower Management, Battery Charger
Embedded-
Utilized IC / PartBQ24188
Primary Attributes-
Secondary AttributesLED Status Indicators
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ24188EVM-691
Related LinksBQ24188, BQ24188EVM-691 Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ24188EVM-691 Details Description
Related parts for BQ24188EVM-691
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 16SO datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
ADAPTER RS232 TO USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 24POS datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 4CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.88A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf