Texas Instruments BQ4011MA-100
BQ4011MA-100 picture photo
Mfg. Part Number
BQ4011MA-100
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 28DIP
Datasheet Download
BQ4011MA-100.pdf
Availability of BQ4011MA-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ4011MA-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ4011MA-100
Internal Part NumberEIS-BQ4011MA-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Jun/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP Module (0.61", 15.49mm)
Supplier Device Package28-DIP Module (18.42x37.72)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ4011MA-100
Related LinksBQ4011, BQ4011MA-100 Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ4011MA-100 Details Description
Related parts for BQ4011MA-100
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V datasheet.pdf
CONN DC POWER RECEPT 5.5 X 2.5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5.0MM datasheet.pdf
LED IND LIGHT 12V RED datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
RES 1.176K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A TO220AB datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf