| Internal Part Number | EIS-BR1-768-01BK | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Rivets | |
| Series | BR | |
| Type | Barbed Fastener (2 Piece) | |
| Rivet Diameter | - | |
| Rivet Length | 0.768" (19.51mm) | |
| Head Diameter | 0.750" (19.05mm) 3/4" | |
| Head Height | 0.093" (2.36mm) | |
| Hole Diameter | 0.281" (7.14mm) | |
| Grip Range | 0.781" ~ 1.375" (19.84mm ~ 34.93mm) | |