Microsemi Power Management Group BR230-290C1-28V-017M
BR230-290C1-28V-017M picture photo
Mfg. Part Number
BR230-290C1-28V-017M
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
Datasheet Download
BR230-290C1-28V-017M.pdf
Availability of BR230-290C1-28V-017M
QUANTITY
BR230-290C1-28V-017M Order Process
Ship out your order
Specifications of BR230-290C1-28V-017M
Internal Part NumberEIS-BR230-290C1-28V-017M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBR230 Series Relays
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesBR230
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current96.6mA
Coil Voltage28VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage208VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)5.1 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact Material-
Coil Power500 mW
Coil Resistance290 Ohms
Operating Temperature-70°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR230-290C1-28V-017M
BR230-290C1-28V-017M Details Description
Related parts for BR230-290C1-28V-017M
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.096K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY HOLDER datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 500 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-214AC datasheet.pdf
IC INTERFACE SW DETECT 32-QFN datasheet.pdf
TERM BLK HORIZ MOD BOX 50MM 12C datasheet.pdf