Microsemi Power Management Group BR230-290C2-28V-020M
BR230-290C2-28V-020M picture photo
Mfg. Part Number
BR230-290C2-28V-020M
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
Datasheet Download
BR230-290C2-28V-020M.pdf
Availability of BR230-290C2-28V-020M
QUANTITY
BR230-290C2-28V-020M Order Process
Ship out your order
Specifications of BR230-290C2-28V-020M
Internal Part NumberEIS-BR230-290C2-28V-020M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBR230 Series Relays
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesBR230
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current96.6mA
Coil Voltage28VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage208VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)5.1 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact Material-
Coil Power500 mW
Coil Resistance290 Ohms
Operating Temperature-70°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR230-290C2-28V-020M
BR230-290C2-28V-020M Details Description
Related parts for BR230-290C2-28V-020M
CONN JUNCTION SHELL 68POS STRGT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.65V 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V SPAK-7 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CORD PWR 18AWG X 2C SPT OPEN 6' datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 171MA 12.5 OHM datasheet.pdf