Rohm Semiconductor BR24C08A-10TU-2.7
BR24C08A-10TU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
BR24C08A-10TU-2.7
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP
Datasheet Download
BR24C08A-10TU-2.7.pdf
Availability of BR24C08A-10TU-2.7
QUANTITY
BR24C08A-10TU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24C08A-10TU-2.7
Internal Part NumberEIS-BR24C08A-10TU-2.7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24C08A-10TU-2.7
Related LinksBR24C08A, BR24C08A-10TU-2.7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24C08A-10TU-2.7 Details Description
Related parts for BR24C08A-10TU-2.7
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 135K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 300MM X 250MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 237.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY RF 1 FORM C 6V datasheet.pdf