Vishay/Dale CMF5582R500FHEB
CMF5582R500FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5582R500FHEB
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5582R500FHEB.pdf
Availability of CMF5582R500FHEB
QUANTITY
CMF5582R500FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5582R500FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5582R500FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5582R500FHEB
Related LinksCMF5582, CMF5582R500FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5582R500FHEB Details Description
Related parts for CMF5582R500FHEB
IND DELAY LINE 500PS 1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 48VFBGA datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM DC3W-NC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 102 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf