Comchip Technology BR35005W-G
BR35005W-G picture photo
Mfg. Part Number
BR35005W-G
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
BRIDGE DIODE 35A 50V BR-W
Datasheet Download
BR35005W-G.pdf
Availability of BR35005W-G
QUANTITY
BR35005W-G Order Process
Ship out your order
Specifications of BR35005W-G
Internal Part NumberEIS-BR35005W-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTray
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)50V
Current - DC Forward (If) (Max)35A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Square, BR-W
Supplier Device PackageBR-W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR35005W-G
Related LinksBR350, BR35005W-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
BR35005W-G Details Description
Related parts for BR35005W-G
TRANS NPN 300V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 700MW SFLAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
ACCY MISC PD 9 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf