Stackpole Electronics Inc. BR3JB25L0
BR3JB25L0 picture photo
Mfg. Part Number
BR3JB25L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .025 OHM 3W 5%
Datasheet Download
BR3JB25L0.pdf
Availability of BR3JB25L0
QUANTITY
BR3JB25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR3JB25L0
Internal Part NumberEIS-BR3JB25L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.602" L x 0.065" W (15.30mm x 1.65mm)
Height1.000" (25.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR3JB25L0
Related LinksBR3J, BR3JB25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
BR3JB25L0 Details Description
Related parts for BR3JB25L0
RES SMD 7.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RAIL-MOUNTABLE SOCKET HOUSING datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf