Taiyo Yuden BRC2016T680M
BRC2016T680M picture photo
Mfg. Part Number
BRC2016T680M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 190MA 2.8 OHM SMD
Datasheet Download
BRC2016T680M.pdf
Availability of BRC2016T680M
QUANTITY
BRC2016T680M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2016T680M
Internal Part NumberEIS-BRC2016T680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating190mA
Current - Saturation200mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2016T680M
Related LinksBRC201, BRC2016T680M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2016T680M Details Description
Related parts for BRC2016T680M
RES SMD 294K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
TAB 1.2 (0.5-0.75) datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 11POS STR GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf