Taiyo Yuden BRC2518T330M
BRC2518T330M picture photo
Mfg. Part Number
BRC2518T330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 360MA 850 MOHM
Datasheet Download
BRC2518T330M.pdf
Availability of BRC2518T330M
QUANTITY
BRC2518T330M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2518T330M
Internal Part NumberEIS-BRC2518T330M
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating360mA
Current - Saturation560mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2518T330M
Related LinksBRC251, BRC2518T330M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2518T330M Details Description
Related parts for BRC2518T330M
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MT SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-DFN datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf