Taiyo Yuden BRL1608T1R0M
BRL1608T1R0M picture photo
Mfg. Part Number
BRL1608T1R0M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 650MA 299 MOHM SMD
Datasheet Download
BRL1608T1R0M.pdf
Availability of BRL1608T1R0M
QUANTITY
BRL1608T1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRL1608T1R0M
Internal Part NumberEIS-BRL1608T1R0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating650mA
Current - Saturation510mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)299 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant700MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRL1608T1R0M
Related LinksBRL160, BRL1608T1R0M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRL1608T1R0M Details Description
Related parts for BRL1608T1R0M
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN MAG-MATE SLIMLINE 28-30AWG datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLX 14NSOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOD BRIDGE 1PH 8A D-72 datasheet.pdf
RES SMD 68.8K OHM 0.5% 3/4W 2512 datasheet.pdf