Taiyo Yuden BRL2012T4R7M
BRL2012T4R7M picture photo
Mfg. Part Number
BRL2012T4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 715 MOHM
Datasheet Download
BRL2012T4R7M.pdf
Availability of BRL2012T4R7M
QUANTITY
BRL2012T4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRL2012T4R7M
Internal Part NumberEIS-BRL2012T4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Power Inductors
EMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation340mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)715 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRL2012T4R7M
Related LinksBRL201, BRL2012T4R7M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRL2012T4R7M Details Description
Related parts for BRL2012T4R7M
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf