Taiyo Yuden BRL2518T1R5M
BRL2518T1R5M picture photo
Mfg. Part Number
BRL2518T1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 920MA 130 MOHM
Datasheet Download
BRL2518T1R5M.pdf
Availability of BRL2518T1R5M
QUANTITY
BRL2518T1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRL2518T1R5M
Internal Part NumberEIS-BRL2518T1R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating920mA
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRL2518T1R5M
Related LinksBRL251, BRL2518T1R5M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRL2518T1R5M Details Description
Related parts for BRL2518T1R5M
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 1008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 3A 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO214AC datasheet.pdf