Microchip Technology PIC24FJ256GA108-E/PT
PIC24FJ256GA108-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GA108-E/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ256GA108-E/PT.pdf
Availability of PIC24FJ256GA108-E/PT
QUANTITY
PIC24FJ256GA108-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GA108-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GA108-E/PT
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GA108-E/PT
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GA108-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GA108-E/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ256GA108-E/PT
GROMMET EDGE SLOT SS BLACK 100' datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 16 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
D4JL-4PFG-D5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf