Stanley Electric BRPG1201W-TR
BRPG1201W-TR picture photo
Mfg. Part Number
BRPG1201W-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN/RED CLEAR 1208 SMD
Datasheet Download
BRPG1201W-TR.pdf
Availability of BRPG1201W-TR
QUANTITY
BRPG1201W-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BRPG1201W-TR
Internal Part NumberEIS-BRPG1201W-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series1201W
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating4.8mcd Green, 12.8mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.50mm x 2.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V Green, 1.7V Red
Current - Test20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle156°, 149° Green, 160°, 150° Red
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant567nm Green, 647nm Red
Wavelength - Peak560nm Green, 660nm Red
Features-
Package / Case4-SMD, No Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension3.00mm L x 2.50mm W
Height (Max)1.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRPG1201W-TR
Related LinksBRPG12, BRPG1201W-TR Datasheet, Stanley Electric Distributor
BRPG1201W-TR Details Description
Related parts for BRPG1201W-TR
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
SENS 750PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf