| Internal Part Number | EIS-BSC022N04LSATMA1 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 100A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.2 mOhm @ 50A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 37nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2600pF @ 20V | |
| Power - Max | 69W | |