| Internal Part Number | EIS-BSC042N03ST | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Ta), 50A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.2 mOhm @ 50A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 50µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 28nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3660pF @ 15V | |
| Power - Max | 62.5W | |