| Internal Part Number | EIS-BSTS-35X25/FR/NM | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | BSTS-FR | |
| Type | Tubing, Semi Rigid | |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 | |
| Length | 25.0' (7.62m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 3.500" (88.9mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 1.250" (31.7mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.155" (3.94mm) | |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated | |
| Features | Abrasion Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |
| Shrink Temperature | 90°C | |